Fakt.- Niewłaściwa długość wędzidełka ogranicza ruchy języka, co prowadzi do nieprawidłowego wzorca ssania, połykania i żucia

Dzieci ze skróconym wędzidełkiem nie są w stanie ssać w sposób prawidłowy. Skrócone wędzidełko nie pozwala im na uniesienie języka w odpowiedni sposób do góry podczas karmienia piersią. Wówczas noworodek szuka sposobu zastępczego. Jego odruch ssania jest odruchem nieefektywnym, niewydajnym, wymaga znacznie większego wysiłku mięśni języka. U noworodka z prawidłowym wędzidełkiem językowym najmocniej podczas karmienia pracuje czubek języka co w naturalny sposób usprawnia go. U noworodka ze skróconym wędzidełkiem najbardziej aktywną częścią języka jest jego środek .Takie dzieci płaczą podczas karmienia, nagle przerywają ssanie, czasem nie chcą jeść w ogóle, nie najadają się. Krótkie wędzidełko jest przyczyną kształtowania się nieprawidłowego wzorca ssania i połykania. U takich dzieci pojawia się problem z żuciem.

FaktKształtuje się wada zgryzu i ślinienie się

Krótkie wędzidełko uniemożliwia prawidłową i pozycji spoczynkową języka co w konsekwencji przyczynia się do powstawania wad zgryzu. Poza tym język zalega na dnie jamy ustnej, co powoduje zbieranie się dość dużej ilości śliny i częste jej wyciekanie.

Fakt- Nieprawidłowa artykulacja wielu głosek

Konsekwencją wtórną skróconego wędzidełka, związanych z nim nieprawidłowych wzorców ssania i połykania, następnie żucia a także wady zgryzu, są wady wymowy. Prawidłowa wymowa wielu głosek wymaga uniesienia czubka języka do górnego wałka dziąsłowego. Przy skróconym wędzidełku taka pozycja języka jest niemożliwa. Wówczas dziecko nie wymawia niektórych głosek lub wymawia je w sposób niewłaściwy.

FaktSkrócone wędzidełko językowe sprzyja rozwojowi próchnicy i odkładaniu się kamienia nazębnego

Język jest naturalną szczoteczką do zębów. Pomaga pozbyć się resztek jedzenia w trudno dostępnych miejscach. Przy skróconym wędzidełko nie ma możliwości wyczyścić jamy ustnej z pokarmu.

MitWędzidełko wystarczy przeciąć tylko razwędzidełko czasem trzeba przecinać wielokrotnie w celu uzyskania najlepszych efektów(znane są przypadki przecinania wędzidełka po 5- 6 razy). Dzieje się tak dlatego, że podczas zabiegu nie wiadomo jeszcze jaki efekt się osiągnie).

MitJest to zabieg bolesnyjest to zabieg w 100% bezbolesny bo wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

MitWymaga całej skomplikowanej operacji po której dziecko odczuwa duży dyskomfortzabieg trwa kilka minut, od razu po nim można jeść (poza kwaśnymi pokarmami typu cytryna, sok z ogórka). Zalecane jest zjedzenie lodów.

MitWędzidełko językowe da się rozciągnąććwiczeniami oraz masażami wędzidełko językowe możemy „rozćwiczyć”, poprawić jego sprawność ruchową, ale nie uzyskamy nimi wzorcowej wymowy, uzyskamy jej gorszą wersję.

MitO skróceniu wędzidełka językowego mówimy wtedy kiedy przy wysuwaniu języka do brody rysuje się na nim tzw. „serduszko– brak serduszka nie wyklucza skróconego wędzidełka.

Oceny stopnia skrócenia wędzidełka dokonuje logopeda na podstawie konkretnych ruchów języka. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w budowie wędzidełka, dziecko jest kierowane do specjalisty (laryngolog, chirurg, foniatra, ortodonta, stomatolog.) To właśnie oni podejmują ostateczną decyzję o przecięciu wędzidełka tj. zabiegu frenotomii.

Wykonanie zabiegu jak najwcześniej umożliwia dziecku kształtowanie się prawidłowych wzorców fizjologiczno-pokarmowych (ssanie, połykanie, żucie) i co się z tym wiąże artykulacyjnych.

Dlatego drogi Rodzicu kiedy logopeda kieruje Cię do innego specjalisty, udaj się z dzieckiem na konsultacje.

Opracowała logopeda- Magdalena Oleśkiewicz

( na podstawie informacji ze szkolenia „Dyslalia ankyloglosyjna”- o krótkim wędzidełku języka, wadliwej wymowie i skutecznej terapii- dr B. Ostapiuk)

Skip to content