Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Myszyńcu na mocy porozumienia zawartego w dniu 24 listopada 2017 r. w Warszawie pomiędzy Ministrem Edukacji Narodowej a Powiatem Ostrołęckim realizuje zadania wynikające z programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za Życiem”, pełniąc jednocześnie w powiecie ostrołęckim rolę ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego:
Do szczegółowych zadań ośrodka należą:
1) udzielanie rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka;
2) wskazywanie właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności rehabilitacyjnej, terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej;
3) wskazywanie jednostek udzielających specjalistycznej pomocy dzieciom;
4) organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka na warunkach i w formach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 127 ust. 19 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, w wymiarze do 5 godzin tygodniowo dla danego dziecka, oraz – w zależności od potrzeb dziecka – dodatkowych usług terapeutów, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów i innych specjalistów;
5) koordynowanie korzystania z usług specjalistów dostępnych na obszarze powiatu, w tym:
- a) zbieranie i upowszechnianie informacji o usługach i świadczących je specjalistach,
- b) prowadzenie akcji informacyjnych,
- c) monitorowanie działań związanych z udzielaniem pomocy dzieciom i ich rodzinom.
Ośrodek udziela kompleksowego wsparcie rodzinom z dziećmi od chwili wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do czasu podjęcia nauki w szkole ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3. roku życia, u których występują wybrane schorzenia według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10.
Zgodnie z założeniami Programu „Za Życiem” Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Myszyńcu prowadzi wspomaganie dzieci i ich rodzin w następujących formach:
Dla dzieci w wieku 0 – 7 lat:
- Terapia psychologiczna
- Terapia pedagogiczna
- Terapia logopedyczna
- Terapia neurologopedyczna
- Terapia surdologopedyczna
- Terapia integracji sensorycznej (SI)
- Terapia ruchowa (rehabilitacja)
- Zajęcia w wodzie
- Dogoterapia
- Muzykoterapia
- Konsultacja neurologiczna
W zależności od potrzeb dziecka istnieje możliwość dodatkowych usług terapeutów, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów i innych specjalistów.
Dla rodziców:
- Udzielanie specjalistycznej informacji dotyczącej ich dziecka oraz jego problemów rozwojowych, a także możliwych form interdyscyplinarnej pomocy.
- Udzielanie interdyscyplinarnej pomocy rodzinom z dziećmi od chwili wykrycia zagrożenia niepełnosprawnością, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3 roku życia.
- Zapewnienie specjalistycznej opiekę dziecka i jego rodziny, w zależności od potrzeb.
- Wskazywanie właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności rehabilitacyjnej, terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej.
- Wskazywanie jednostek udzielających specjalistycznej pomocy dzieciom.
- Zapewnienie konsultacji lekarzy różnych specjalności, w zależności od potrzeb dziecka.
Program „Za Życiem” realizowany będzie przez 5 lat (2017 – 2021).